Kas dar neaptarta mokykloje apie lytiškumą? konsultacijos | Pedagogas.lt

Kas dar neaptarta mokykloje apie lytiškumą?

Daina Endzelienė
2023-01-26
Ar tikrai būtina lytinius organus vadinti medicininiais terminais? Nuo kokio amžiaus pateikti pavadinimus?
Antanas Jonušas
PSO ar Unesco turi labai stiprias mokslu grįstas rekomendacijas lytiškumo ugdymui. Sako, kad apskritai mes neturėtumėme lytinių organų vadinti ne medicininiais terminais. Nėra logikos lytinius organus vadinti kitais pavadinimais. Su šiais žodžiais viskas yra gerai ir nereikia jų gėdytis.
Audronė Strolienė
2023-01-27
Kaip turėtų praktiškai atrodyti lytiškumo ugdymas paaugliams? Pateikėte problemines vietas, bet nuo ko pradėti? Specialiai tam skirti klasės valandėles su potemėmis?
Antanas Jonušas
Geriausias lytiškumo ugdymas yra tas, kuris yra integruotas. Lytiškumo ugdymas yra viena tų temų, kuri turi gyventi mokykloje, apie kurią drįstame kalbėti. Kalbėti šia tema yra daug būdų, nėra tik vieno teisingo. Gerai kai vyksta diskusijos, klausimų kėlimas. Tik kiekvienai mokyklos bendruomenėje šioje temoje reikia susistatyti tam tikras taisykles, kad neprikalbėti netinkamų dalykų. Žinome, kad lytiškumo temomis turime stiprių nuostatų, kurių kai kurias transliuoti mokiniams būtų žalinga. Pvz. jei klasėje yra LGBT vaikų, mes negalime teigti, kad tai yra liga ar sutrikimas, todėl turite šiai temai nustatyti tam tikras taisykles. Nereikia šioms temoms samdyti specialistų, kurie kartą per metus ateitų pristatyti lytiškumo temą. Lytiškumas yra ir tai, kaip mes reaguojame mokyklos koridoriuose, į visokius dalykus kurie susiję su lytiškumu. Nepatogus kinas kiekvienais metais išleidžia filmus su metodinę medžiagą psichologų. Filmai yra nemokami, galite juos pasižiūrėti su mokiniais.
Julius Adomkus
2023-01-30
Kaip į patyčias reaguojama standartiškai?
Antanas Jonušas
Turbūt dauguma mokyklų yra praėjusios patyčių prevencijos mokymus. Mes atpažįstame jas, stabdome, padedame nukentėjusiajam. Jei kartojasi patyčios, mes kuriame sprendimą pagal laiptelių sistemą, fiksuojame, užrašome tą situaciją. Bet tai tas pats principas: atpažinti, sureaguoti ir kontekstualizuoti.
Rimanta Černogačienė
2023-01-31
Ar iš tiesų dabar nėra taip, kad yra madinga eksperimentuoti dėl homoseksualumo, ypač paauglystėje? Ar nėra tai savotiškai mados klausimas?
Antanas Jonušas
Ištrikto mes nežinome ar mokiniai eksperimentuoja ar ne. Ką mes žinome iš mokslo tyrimų, tai, kad mokiniai dabar mažiau mylisi nei prieš 20m., nes jie turi daugiau ekranų, medijų, daugiau užimtumo nei anksčiau. Dabar ši tema yra atviresnė, viešesnė, labiau matoma. Mums gali atrodyti, kad kaip čia dabar išlindo visa tai, o išlindo dėl to, kad visuomenė ėmė apie tai atviriau kalbėti, ko anksčiau nebuvo. Ar tikrai madinga eksperimentuoti dėl homoseksualumo, reiktų atsakymų ieškoti moksliniuose straipsniuose, nes tai yra tiriama. Madinga dažnai yra LGBT lygiavertiškumo priešininkų argumentas. Seksualinė orientacija dabar tarp mokslininkų linkstama vertinti kaip spektrą tarp heteroseksualumo ir homoseksualumo. Žinoma, dar yra ir aseksualumas. Tai yra spektras, ir žinome iš mokslininkų, kad žmonės savo seksualinę orientaciją atranda vykstant antrai lytiniai brandai. Jie natūraliai pradeda jausti potraukį vienai ar kitai lyčiai ir tai yra moksliškai įrodyta. Ar tai yra mada, ar tiesiog tema tapo viešesnė, dar neaišku kur yra atsakymas. Šia tema galite padiskutuoti su savo klasės mokiniais.
Valerija Truskauskienė
2023-02-01
O jei sureagavimas į seksistinį kelią kaip tik labiau paaštriną situaciją?
Antanas Jonušas
Mes turime apsaugoti tuos žmones, kurie jaučiasi nesaugiai dėl seksistinio kelio. Jų turėtų nebūti, ypač mokykloje. Jei tai įvyko, kvieskime mokyklos vadovę, psichologę ir kalbėkimės kas čia atsitiko, brėžkime ribas, kad daugiau tas nepasikartotų.
Lina Jakštienė
2023-02-02
Kaip pradėti kalėti apie lytiškumą, kad ji nesukeltų iškarto nepasitenkinimo bangos?
Antanas Jonušas
Vieno atsakymo nėra, bet kaip pradėti kalbėti, galite tartis su mokyklos psichologais. Reakcijų bus bet kokiu atvejų, nes ši tema yra apgaubta daug neteisingos informacijos. Kad ir kaip prie šios temos prieisite, vis tiek bus nepasitenkinimo.
Indrė Rusteikienė
2023-02-03
Ar ne per daug sureikšminame apie tai kalbėdami?
Antanas Jonušas
Man atrodo, kad ši tema turėtų būti legali mokykloje. LGBT mokiniai jaučiasi labai nesaugiai, mes turime užtikrinti jų saugumą ir užkirsti kelią patyčioms. Todėl nemanau, kad apie tai kalbėdami per daug sureikšminame.
Vita Urbietienė
2023-02-07
Kur gauti tikros informacijos apie homoseksualumą, aseksualumą ir pan.
Antanas Jonušas
Google yra labai daug informacijos šia tema. Taip pat yra puslapis isgirsk.lt jame yra labai daug patikimos informacijos apie tai kas yra LGBT. Galite rasti ir sąvokų žodyną, bei daug turinio. Dar yra patikimas puslapis ivairovesnamai.lt kuriame galite rasti priemonių su pamokų planų pavyzdžiais, ir kito vertingo turinio šia tema. Dar yra puslapis lygus.lt,