Till Hållbar framtiden! Traukiniais Europą įveiks kiekvienas
Kauno šv. Roko mokykla – pirmoji organizacija Lietuvoje, dalyvaujanti Europos Sąjungos programos „Erasmus+“ įtraukties veiksme „DiscoverEU“. Mažiau galimybių turintys aštuoniolikmečiai ir juos lydėję asmenys 2023 metų kovo mėnesį įgyvendino projekto „Ekologija Europos senamiesčiuose“ I–ąjį etapą, o 2024 metais šį projektą tęsia II–ojo etapo dalyviai.
Antrasis projekto ekipažas pasirinko artimesnį maršrutą nei pirmojo etapo dalyviai. Individualių ugdymosi poreikių turinčių mokinių ir juos lydinčių pedagogų bei asistentų komanda nusprendė aplankyti devynis Lenkijos, Vokietijos, Danijos ir Švedijos miestus: Varšuvą, Hamburgą, Kopenhagą, Malmę, Karlskruną, Gdynią, Sopotą, Gdanską ir Balstogę.
Pirmąsias dvi dienas keliautojai tyrinėjo Varšuvos senamiestį, stengdamiesi pastebėti ekologinius sprendimus. Daug elektromobilių įkrovimo stotelių, elektrinių dviračių, paspirtukų, pakankamai gera dviračių takų infrastruktūra, šalia kylančių dangoraižių puikiai priderinamos žaliosios erdvės, skiriamas dėmesys rekreacijai. Tačiau kai kur buvo matyti ir netvarka, parkuose šalia žydinčių gėlių mėtėsi šiukšlės. Varšuvoje keliautojai skyrė laiko ir pramogoms: aplankė Kultūros ir mokslo rūmus, kuriuose organizuojamos įvairios parodos bei mugės, veikia technikos muziejus, taip pat Karališkąją pilį – vieną svarbiausių vietų Varšuvoje ir visoje Lenkijoje.
Pradėję kelionę kaimyninėje šalyje, toliau dalyviai keliavo į Hamburgą, Kopenhagą, vėliau į Malmę, kurioje praleido dvi dienas. Keliautojai vaikščiojo po seniausią šiauriečių renesanso laikų pilį, aplankė pagrindines ir laikinąsias parodas, akvariumą, kuriame akis į akį susipažino su gyvomis žuvimis, ropliais, vorais ir kitais šaltakraujais gyvūnais. Vaikinus labai domino transporto muziejus, o mokytojus sužavėjo daugybė edukacijų, mokomųjų programų ir užsiėmimų, skirtų vaikams ir jaunimui. Vienos iš jų tema glaudžiai susijusi su šiuo projektu, joje kalbama apie klimato kaitą, ekologiją, rūšiavimą, atliekų perdirbimą.
Septintąją kelionės dieną programos dalyviai paliko Malmę ir traukiniu išvyko į Karlskruną – miestą pietryčių Švedijoje ant Baltijos jūros kranto. Miesto centras įsikūręs pusiasalyje, o atskiros jo dalys išsibarsčiusios 34 salose. Keliautojai vaikštinėjo seno grindinio gatvėmis, ieškodami ko nors išskirtinio, tačiau didelių skirtumų, lyginant su Malme, neaptiko. Tvarkingos šiukšliadėžės, rūšiavimo konteineriai, parkai, elektromobilių įkrovimo punktai – viskas taip pat, kaip Malmėje. Tik dviratininkų srauto nėra, pramindavo vos vienas kitas. Ant miesto viešojo transporto priemonių, kaip ir Malmėje, eksponuojamos įvairios mintys apie tvarumą. Šūkis Till Hållbar framtiden! kvietė į tvarią ateitį, visai tokią, kurios link keliaujama ir šiuo projektu. Mieste keliautojai taip pat aplankė Naval museum – šiuolaikinį visai šeimai pritaikytą jūrų muziejų krantinėje, kuriame galima išvysti parodą, įrengtą povandeniniame laive, ir povandeninį tunelį.
Palikę Skandinaviją ir trumpai paviešėję Gdynėje, programos dalyviai vyko į Gdanską. Miestas sužavėjo bažnyčių bokštų gausybe, pastatų architektūra ir išpuoselėta pėsčiųjų – dviratininkų – automobilių zonų infrastruktūra. Keliautojų nuomone, Gdanskas iš pirmo žvilgsnio pasirodė daug jaukesnis, švaresnis ir ramesnis miestas negu Varšuva. Šiukšlių gatvėse čia mažiau, daugiau žaliųjų erdvių.
Vieną iš trijų viešnagės Gdanske dienų keliautojų grupė aplankė Sopotą – vieną iš populiariausių Lenkijos kurortų, garsėjantį savo puikiais paplūdimiais, gydomąja jūros vandens galia ir istoriniais paminklais. Keliautojai žavėjosi ypatingomis aikštėmis, gėlių ekspozicijomis, įmantriais suoleliais poilsiui, net šiukšliadėžių estetika, kadangi kitur tokių nebuvo pastebėję.
Gdanske jaunuoliai aplankė Hevelianum muziejaus švietimo ir mokslo centrą, apžiūrėjo eksponatus parke, kuris įrengtas buvusiame XIX a forte. Viena iš interaktyvių ekspozicijų, kurią išbandė jaunuoliai, buvo susijusi su ekologija, atsinaujinančiais resursais, rūšiavimu, kompostavimu, perdirbimu, vėjo, saulės, vandens energijos jėgainėmis.
Paskutinė kelionė traukiniu iš Gdansko buvo Balstogės link. Kelyje tarp Gdansko ir Varšuvos pro traukinio langus buvo matyti gausybė vėjo malūnų, dirbamų laukų. Balstogė keliautojus pasitiko puikiu oru, todėl savo nakvynės namus nuo traukinių stoties jie pasiekė eidami pro Dzekonskio parką, šv. Konstantino skverą, šv. Nikolajaus cerkvę. Iš pirmo žvilgsnio Balstogė pasirodė labai žalias miestas su daug poilsio erdvių, parkų, kuriuose įrengtos žaidimų vietos vaikams, treniruokliai, itin populiarūs vabzdžių viešbučiai. Šio miesto parkus, gatvių šalikeles puošia tulpės, narcizai, našlaitės, tai miestui suteikia jaukumo. Žalumos mieste netrūko, o atliekos čia rūšiuojamos tvarkingai. Ekipažas praėjo saulės baterijų parkelį, taigi, žaliajai energijai dėmesys skiriamas ir čia.
Dvi savaitės prabėgo labai greitai. Jaunuoliams, kurie pirmą kartą vyko į tokią tolimą kelionę ne su artimaisiais, tai buvo ne tik pažintinė kelionė, bet ir santykių išbandymo, etiško elgesio mokymosi, savarankiškumo įgūdžių tobulinimo, mokymosi derinti savo poreikius ir pageidavimus laikas.
Per dviejų savaičių kelionę komanda traukiniais aplankė devynis miestus, nukeliavo 2011 kilometrų, keturiolikoje traukinių praleido 21 valandą 59 minutes.
Projektas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.
Nomeda Ramaškaitė – Jankuvienė
Vilma Bašinskaitė
Gediminas Kaminskas
Kiti mokymai
Tėvų ir pedagogų partnerystė ugdymo procese: efektyvus bendravimas ir bendradarbiavimas Alytaus miesto lopšelyje-darželyje „Šaltinėlis“. Drauge kuriame vaikų ateitį
Šiandienos ugdymo procese tėvų įsitraukimas yra neatsiejama sėkmingo vaiko asmenybės formavimo dalis. Džiaugiamės, kad bendraudami ir bendradarbiaudami su ugdytinių tėvais pasiekiame nuostabių rezultatų Alytaus miesto lopšelyje-darželyje „Šaltinėlis“, kurie teigiamai veikia... Skaityti daugiauInovatyvių švietimo įrankių savaitė: XVIII tarptautinė įrankių mugė Islandijoje
Lapkričio 4–8 dienomis Islandijos sostinėje Reikjavike vyko XVIII Tarptautinė įrankių mugė, kurioje dalyvavo ir informatikos mokytoja iš Šiaulių r. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos. Šis renginys subūrė pedagogus ir... Skaityti daugiau