Vaiko adaptacija darželyje: kaip pasirengti?
Pokyčiai netgi ir suaugusiesiems gali atnešti iššūkių ir nemenkai sutrikdyti įprastą gyvenimo ritmą bei kelti stresą. Tad ką jau kalbėti apie vaikus. Paprastai mažo žmogaus gyvenime vienas reikšmingiausių pokyčių, prie kurių tenka prisitaikyti, yra darželio lankymas. Prisitaikymas prie darželio ir būna pirmoji didžioji gyvenime patiriama adaptacija.
Kas yra adaptacija ir kokie jos požymiai?
Adaptacija – tai vaiko prisitaikymas prie naujos aplinkos ir savo vietos, atsižvelgiant į asmeninius poreikius, radimas.
Adaptacijai darželyje būdingi tam tikri bendri požymiai, bylojantys apie tai, kad vaikas susiduria su pokyčio sukeltu stresu. Galima išskirti pagrindinius požymius:
🧸 Sustiprėjęs jautrumas, ryškesnės emocinės reakcijos, pykčio proveržiai, bendras emocijų suaktyvėjimas: vaikas gali daugiau verkti, rėkti ar džiūgauti.
🧸 Ramus elgesys darželyje ir atsipalaidavimas, išsiliejimas namuose.
🧸 Atsiradęs stiprus nesaugumo jausmas: vaikas ima bijoti palikti tėvus, nuo jų atsiskirti, stengiasi nuo jų neatsitraukti, gali nebenorėti pasilikti pas kitus žmones, pavyzdžiui, senelius.
🧸 Atsiradęs vaiko uždarumas, apatiškumas.
🧸 Sutrikęs miegas.
🧸 Sutrikusi mityba: vaikas atsisako valgyti arba atvirkščiai – ima valgyti daug.
🧸 Atsiradęs šveplavimas, jei vaikas jau kalbėjo raiškiai.
🧸 Dėl streso susilpnėjęs imunitetas ir dažnas sirgimas.
Pagrindiniai adaptacijos etapai ir trukmė
Gali išskirti penkis adaptacijos darželyje etapus:
🧸 Euforija. Vaikas iš pradžių susižavi, susidomi darželiu, džiaugiasi buvimu jame. Tai trunka kelias dienas, tačiau po to mažylis geriau susipažįsta su darželiu ir į jį eiti nebenori. Ši etapą išgyvena ne visi vaikai.
🧸 Protestas ir bandymai susigrąžinti įprastą aplinką. Vaikas visiškai nenori pasilikti darželyje, išsiskyrimas būna sunkus. Vaikas gali ir grupėje pradėti elgtis nebūdingai, agresyviai arba nebendrauti su kitais vaikais.
🧸 Mokymasis prisitaikyti prie naujos aplinkos. Vaikas vis dar sunkiai atsiskiria nuo tėvų, tačiau jau pamažu įsitraukia į darželio veiklą, įsidrąsina.
🧸 Susitaikymas. Vaikas dar lengviau atsiskiria ir pasilieka darželyke, jau supranta, kad niekas nepasikeis, priima taisykles, susidraugauja su vaikais.
🧸 Adaptacijos pabaiga. Vaikas jau noriai eina į darželį, pasakoja apie jį, lengvai atsiskiria, gali netgi nenorėti eiti namo.
Lengva adaptacija paprastai trunka apie 2–3 savaites, vidutinio sunkumo – maždaug du mėnesius, o sunki – apie metus.
Kaip padėti vaikui?
Kad vaiko adaptacijos darželyje procesas būtų sklandesnis, labai svarbu ne tik tėvų, bet ir pedagogų pasirengimas šiam reikšmingam procesui. Galima sakyti, kad vaiko pa(si)rengimas darželiui ir sėkminga pradžia – nuoseklus procesas, susidedantis iš trijų elementų: vaiko, tėvų ir ugdytojų.
O plačiau apie adaptacijos požymius ir sėkmingą pasirengimą darželiui bei pagalbą vaikui adaptacijos metu sužinosite seminare „Vaikas rudenį lankys darželį: kaip pa(si)rengti?“.
Kiti įrašai
Bendruomenės tradicija – paroda „Mano angelas sargas“
Šiaulių Rėkyvos progimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus bendruomenė – mokytojai, vaikai, tėveliai – prieš gražiausias žiemos šventes, šv. Kalėdas, vieni kitiems linkėjo pačių nuostabiausių dalykų: ramybės, džiaugsmo, santarvės. Tiesa, tą jie... Skaityti daugiauSocialinė atsakomybė: nuo žodžių prie veiksmų
Kodėl atsakomybė yra svarbi socialinės pedagogikos dalis pradinėse klasėse? Progimnazijoje vaikai pradeda formuoti savo identitetą ir moralinį suvokimą. Atsakomybės ugdymas padeda suprasti, kad jų veiksmai turi pasekmių, o tai skatina... Skaityti daugiau